Setkání s literární postavou

16. září 2013 v 15:07 | (Saint-Exupéry, Malý princ -1943)
(Saint-Exupéry, Malý princ -1943)

Moje 12ti leté dítě dnes dostane dárek. Už dlouho vím, že to bude kniha.
A tak se stalo, že jsem se po letech opět setkala, alespoň ve svých myšlenkách, s Malým princem.
"To, co je důležité, je našim očím neviditelné".
"Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu".
Co mě na malém princi tolik dojímá, je jeho věrnost květině. Ten obraz růže v něm dodnes září, jako plamen lampy. Stejně jako mě dojímá jeho stálá myšlenka, několikrát vyjádřená těmito slovy : "U mě je to velmi malé".
Přesto, nebo snad i právě proto, považoval návrh autora, přivázat svého beránka, aby nespásl jeho milovanou růži, za podivný nápad.
Jeho zkušenost jej přivedla k dalšímu tvrzení, a to že: "Když jde člověk stále rovně, daleko nedojde…".
Spolu s autorem říkám, že malý princ potřeboval, a proto i našel, přítele, ačkoli ten už vidět beránky přes bedničku nedokázal. Zapomněl totiž být dítětem. Autor popisuje, jak postupně v devíti dnech svého malého přítele poznával, přestože přímé odpovědi na své otázky od něho nedostával; malý princ si totiž myslel, že ví totéž, co ví on.
Také jsem nikdy nezapomněla na baobaby, a tedy proč je v jeho světě katastrofa, být lenochem. Z této zkušenosti malý princ vyvozuje, že nutná práce je nudná, ale vlastně velice snadná.

Dnes už vím, že malý princ se stejně jako ostatně všechny děti, řídil svými pocity. Těm dospělí rozumějí, protože dítě ještě umí vyjádřit, co cítí. Nemá zatím mozek stejně vyzrálý jako má dospělý člověk. Řídí se svými pocity.
Proto dodnes v každém dítěti vidím svého Malého Prince.
Typněte si, jaká slova zazněla, když jsem spolu s dárkem, vyjadřovala své blahopřání.

"Milé dítě, přeji Ti, abys nikdy nezapomněla na své pocity!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aliwien Aliwien | E-mail | 18. září 2013 v 15:45 | Reagovat

Je to hezky, dokonce moc hezky a s láskou napsaný článek. Ale podle mého názoru s povídkou na dané téma moc společného nemá. Chybí tam zápletka i nějaký děj. Ale článek je profesionální, to musím uznat. Také jsem se zapojila do soutěže - spíš - nedalo mi to. Rozhodně nepočítám s nějakou výhrou. Ale pokud chceš, zkus mrknout na blog
Alenkawien.blog.cz.

2 jaroslavasvajcrova jaroslavasvajcrova | E-mail | Web | 19. září 2013 v 8:08 | Reagovat

Děkuji za Váš milý názor na článek. Ráda bych se podívala na Vaše stránky. Zkoušela jsem to několikrát, ale pořád se mi znovu a znovu načítají a nikdy se neotevřou déle než na 1 - 2 vteřiny. Nevím, v čem je problém.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama